Ecce Weiss - spektakl teatralny

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
24 października 2022

6.11.2022 niedziela,  godz.16:00

 

Gminne Centrum Kultury i Sportu w Ludwinie

 

Z A P R A S Z A

 

na spektakl teatralny:

 

Ecce Weiss

 

Miejsce:

Sala koncertowa Gminnej Biblioteki Publicznej

im. A. Łuczeńczyka w Ludwinie

Sztuka: 15+

cena biletu: 40 zł

 

Prosimy o rezerwację miejsc osobiście

lub telefonicznie w GCKiS pod nr tel.: 81 757-03-60

Scenariusz, reżyseria i scenografia: Jarosław Figura

Muzyka: Marek Dudek (z wykorzystaniem muzyki Julii Owczarek i utworu Fryderyka Chopin w wykonaniu Weroniki Figury)

Występuje: Jarosław Figura

premiera: 16 września 2020 r.  Muzeum Samorządowe Ziemi Strzyżowskiej w Strzyżowie

 

7 grudnia 1950 roku Wojciech Weiss wraca do domu z krakowskiej ASP i nagle umiera, przy obiedzie, w wieku 75 lat. Tego właśnie dnia umiejscawiam w czasie scenicznym monodram pt. „Ecce Weiss”, inspirowany życiem i twórczością tego wielkiego, polskiego malarza okresu Młodej Polski. Spektakl o czasie, w trakcie upływu którego człowiek poszukuje spokoju. Tego metafizycznego rąbka Wszechświata, który choć na chwilę zagłuszy ból ludzkiego istnienia. Przewodnikiem w tych poszukiwaniach są zmysły, które zatracić mogą człowieka lub zbawić, odkrywając spokój demoniczny lub Boski. A sam Wojciech Weiss najwięcej wytchnienia znajdował w muzyce. Jego dusza, czy artystyczna wena była niezwykle muzyczna. Mawiał: „ja przez całe życie miałem dwa największe umiłowania: muzykę i malarstwo. Malując, staram się obraz skomponować muzycznie.” I dlatego mocno muzycznie staram się też opowiadać o Weissie. I o człowieku w ogóle, malując światłem swoje teatralne obrazy.    /Jarosław Figura, 16.09.2020 r./  

„Spektakl Ecce Weiss Jarosława Figury to pełna dramatyzmu, ale też i lirycznej zadumy opowieść o moim Dziadku. Wielopłaszczyznowa narracja łączy umiłowanie artysty do malarstwa i muzyki  w jedno.(…) Weiss żyje na scenie. Jesteśmy świadkami jego zmagań w akcie twórczym, jego rozterek i refleksji. Malarstwo rozbrzmiewa muzyką, muzyka tworzy plastyczne obrazy. Skrzypcowy smyczek staje się malarskim pędzlem. A wszystko to reżyser wydobywa poprzez mistrzowską grę aktorską i ogromną rolę światła budującego scenograficzną oprawę rozgrywającej się akcji. Jarosław Figura stwarza Weissa na nowo, tak - jak artysta potrafi zrozumieć artystę - wnika w najgłębsze zakamarki duszy. (…) Jestem pod wrażeniem magicznej atmosfery spektaklu. Nie jest to uproszczona opowieść o malarzu zamknięta w ramach godzinnego przedstawienia. Przed nami rozpościera się artystyczna wizja , wielowątkowa narracja, poruszająca zagadnienia, które dotyczą nas wszystkich, jak choćby: dokonywanie ciągłych wyborów, ponadczasowość sztuki, a także kres ludzkiej egzystencji – wspaniale zagranej w finałowej scenie.”                        

 Renata Weiss, 24.06.2021 r. Kraków/Ostromecko

 

Jarosław Figura – ur. 08.09.1968 r. w Ciepielowie - reżyser, scenograf i aktor. Absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej  w Lublinie i Podyplomowego Studium Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży w Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie (Filia we Wrocławiu). Od 1991 r. aktor i dyrektor techniczny Sceny Plastycznej KUL, z którą zrealizował kilkanaście spektakli autorskich Leszka Mądzika (Tchnienie-1992, Kir-1997, Całun-2000, Odchodzi-2003, Bruzda-2006, Tygiel-2008, Dialog-2010, Przejście-2010, Cień-2013). Zagrał w ponad 2000 przedstawień Sceny Plastycznej. Wielokrotnie występował na teatralnych scenach w Europie (Austria, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Francja, Grecja, Hiszpania, Litwa, Łotwa, Niemcy, Portugalia, Rosja, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Ukraina, Węgry, Włochy), a także m. in. w Australii, Kanadzie, USA, Meksyku, Brazylii, Peru, Indiach, Egipcie, Iranie, Libanie i Syrii. Uczestniczył w wielu warsztatach teatralnych u boku Leszka Mądzika i przygotowywał liczne wystawy scenograficzne teatru Scena Plastyczna KUL. Od 2011 r. wyreżyserował ponad 30 własnych spektakli. M.in. w Muzeum Narodowym w Kielcach zrealizował autorski spektakl pt. „Dziewczynka z obrazu”, inspirowany obrazem Józefa Pankiewicza „Portret dziewczynki w czerwonej sukience” (spektakl dyplomowy AST we Wrocławiu), a także  zaprojektował i wykonał aranżację wystawy scenograficznej o życiu bohaterki z obrazu Józefa Pankiewicza - Józefy Olszewicz (M. N. w Kielcach, 7.12.2014 – 10.02.2015). W Teatrze Lalek  Arlekin w Łodzi wyreżyserował autorski spektakl pt. „Jaki Taki” (2016). W Muzeum w Strzyżowie stworzył teatralizowaną wystawę zatytułowaną „Klimat domu i twórczości Wojciecha Weissa” (2017). W Lublinie i Łodzi, wspólnie z Kamilem Witaszakiem założył Teatr Puppetterra (2016). We wrześniu 2019 roku, ze spektaklem „Jaki Taki” zwyciężył w ogólnopolskim XXI Przeglądzie Małych Form Teatralnych w Łodzi. We wrześniu 2020 r. w Muzeum Samorządowym Ziemi Strzyżowskiej w Strzyżowie wystąpił z premierowym monodramem  pt. „Ecce Weiss”, wcielając się w postać słynnego malarza Wojciecha Weissa. W październiku 2020 roku stworzył w Lesku teatralizowaną wystawę z okazji 550 miasta /a w listopadzie wyreżyserował tam spektakl pt. „Jedno życie leskie”, inspirowany życiem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata – Józefa Zwonarza/. W listopadzie 2021 r. w Ludwinie miała miejsce premiera autorskiego monodramu pt. „Tyja”.

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie